Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[80 B3]Czujnik wstecznego

Wszystko co znajduje się w komorze silnika.
slowik77
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2007, 20:15
Lokalizacja: Suwałki

[80 B3]Czujnik wstecznego

Post autor: slowik77 » 05 kwie 2007, 01:16

Mam pytanko. Zeby wynienic czujnik wstecznego swiatla trzeba opuszczac skrzynie biegow :?: Czy mozna go wymienic bez opuszczania skrzyni :?:
Pozdrawiam!!!™
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2007, 09:01 przez slowik77, łącznie zmieniany 1 raz.
slowik77

rafi
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 560
Rejestracja: 07 lut 2007, 14:50
Imię: Jacek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.6 ABC+lpg
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: rafi » 05 kwie 2007, 08:28

nie wiem jak w B3
ale jak mialem B2 - to nie trzeba bylo tego robic. wchodzisz do kanału i wypinasz czujnik który jest obok skrzyni - co prawda jest tam mało miejsca aby go uchwycic i wyjąc ale dasz radę.

przypuszczam ze rozwiazania z B2 wiele sie nie zmienily w B3 - i zapewne jest podobnie. wejdz pod auto i zobaczysz - widac ten czujnik.

jetses pewien ze problem tkwi w czujniku?
Audi B4 ABT "lalunia" więcej---> viewtopic.php?t=6085 & https://a6klub.pl

Awatar użytkownika
czarekj
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2768
Rejestracja: 15 sty 2007, 19:30
Lokalizacja: Warszawa/Zambrów

Post autor: czarekj » 05 kwie 2007, 09:10

Czujnik wstecznego można wyjąć bez wyjmowania skrzyni - tylko po co go od razu wyjmować? Podejrzewam, że nie masz wstecznego światła i dlatego zwróciłeś sie o pomoc na forum. Czujnik wstecznego pada bardzo rzadko natomiast często uszkadza się wiązka elektryczna przewodów pomiedzy nadwoziem a klapą bagażnika. Przypomne tylko że w klapie masz wsteczne światło. Wracając do tematu. Zrób po koleii tak jak to opisuję.
1. Odepnij poprzez wciśnięcie drucika plastikową wtyczkę instalacji elektrycznej która jest podłączona do czujnika wstecznego biegu.
2. Włącz zapłon a kawałkiem drucika połącz ze sobą dwa kontakty we wtyczce którą wyjąłeś. W tym momencie jeżeli instalacja jest sprawna powinno zaświecić się światełko biegu wstecznego. Jeżeli światełko rozbłyśnie to miałeś rację bo winny był czujnik w skrzyni. Jeżeli mimo to światło sie nie włączy niestety bedziesz musiał poszukac raczej przerwy w klapie bagażnika.

Co do wymiany czujnika to musisz poluzować śrubę na klucz 13 mm, która przytrzymuje metalową łapką czujnik w skrzyni biegów. Po poluzowaniu śruby przesywasz łapkę w bok i wyjmujesz czujnik. Musisz robić to powoli by nie uszkodzić czujnika. Z biegiem czasu czujnik lubi się "zastać", ale obroty i wytrwałość powinny przynieść skutek. Czujnik posiada dłui przewód i aby zdiagnozować jego działanie nie trzeba go całkiem od skrzyni odkręcać. Gdybyś jednak chciał go całkowicie wyjąć musisz jeszcze odkręcić dwie śrubki (torx) które przytrzymują wtyczkę czujnika przy obudowie skrzyni.

slowik77
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2007, 20:15
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: slowik77 » 05 kwie 2007, 18:05

Dzięki za odpowiedzi. Jestem pewien ze to czujnik bo sprawdzałem tak jak napisał czarekj. Jeszcze raz dzięki.
Pozdrawiam!!!™
Obrazek
slowik77

andrzej1

Post autor: andrzej1 » 08 kwie 2007, 00:23

kolego " słowik77" nie tak szybko. Zanim kupisz nowy czujnik sprawdź jeszcze jedno. Kolega "czarekj" dał dobry sposób na sprawdzenie ale tak nie dokońca musi to być prawdą.
Ja miałem podobnie i wczoraj w ten sposób spisałem mój czujnik do wymiany, a dziś jeszcze raz wszystko obejrzałem i wyszło co innego.
Po zwarciu wtyczki od czujnika wstecznego światła wsteczne (z biegiem wstecznym) zapaliły więc myślę czujnik popsuty. Ale otworzyłem klapę i począwszy od wtyczki w bagażniku przy światłach tylnych wzdłuż wiązki aż do klapy ruszałem i wyginałem kablami i nagle światłą zgasły. Zamknąłem klapę i tym razem nie świecą.
Wniosek- czujnik dobry mimo że za pierwszą diagnozą "czark'aj" można by go wymienieć, lecz jeśli kable przerywają czasem - tak jak u mnie to wtedy czujnik jest dobry!! więc jeśli światła Ci zaświeciły po zwarciu wtyczki - poprzeginaj kalbe szczególnie przy zawiasach klapy, gdzie pracują bo mogą być też naderwane. Jeśli światłą zaczna przerywać to kable do wymiany. Ja nie rozbierałem wiązki tylko pociągnąłem jeden (potrzebny) z wtyczki do najbliższej żarówki i wszystko gra. Powodzenia z wstecznymi

slowik77
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2007, 20:15
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: slowik77 » 27 kwie 2007, 21:32

Czujnik wymieniony, swiatla dzialaja. Dzieki za odpowiedzi.
Pozdrawiam :!: :!: :!:
slowik77

mike666
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2008, 20:14
Lokalizacja: Tczew

Post autor: mike666 » 21 sty 2008, 22:47

witam
jestem tu nowy ale widze ze wasze forum nie dziala tak jak forum vw
jesli mozecie udzielac odpowiedzi na trudne pytania to czasem warto jeszcze dodac jakies fotki :)
taka mala uwaga na przyszlosc
dzieki nim tematy nie powinny byc wiecej powielane a nowym uzytkownikom bardziej ulatwi to rozwiazanie napotkanych problemow
wiec jesli mozna to pokazcie mi jak wyglada ten czujnik albo zrobcie fotke miejsca gdzie sie on znajduje
z gory dzieki
pozdrawiam

assai
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 340
Rejestracja: 15 maja 2007, 12:00

Post autor: assai » 22 sty 2008, 16:58

W zasadzie nie jest to konieczne,gdyż na forum w dziale download jest dostępna książka-bardzo dobra i zawiera wszelkie zdjęcia i schematy-po kolorach kabli można dojść i metodą macajewa.Ale zgodzę się ,że mniej doświadczonym osobom zdjęcia byłyby pomocne.
AUDI i wszystko jasne

Awatar użytkownika
czarekj
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2768
Rejestracja: 15 sty 2007, 19:30
Lokalizacja: Warszawa/Zambrów

Post autor: czarekj » 22 sty 2008, 17:57

mike666 pisze:witam
jestem tu nowy ale widze ze wasze forum nie dziala tak jak forum vw
jesli mozecie udzielac odpowiedzi na trudne pytania to czasem warto jeszcze dodac jakies fotki :)
taka mala uwaga na przyszlosc
dzieki nim tematy nie powinny byc wiecej powielane a nowym uzytkownikom bardziej ulatwi to rozwiazanie napotkanych problemow
wiec jesli mozna to pokazcie mi jak wyglada ten czujnik albo zrobcie fotke miejsca gdzie sie on znajduje
z gory dzieki
pozdrawiam
Wyślij swojego posta do Administratora, może on coś wymyśli na te Twoje pomysły i zastrzeżenia. Nam sie forum podoba. Proponuję w wolnej chwili zajrzeć do naszego działu download. Tam jest wszystko co potrzeba.

oscarek
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 13
Rejestracja: 12 lut 2007, 23:19

Post autor: oscarek » 25 sty 2008, 09:25

Panowie, Czy wg Was problem notorzycznie zapalonych świateł wstecznych można dziagnozować w ten sam sposób jak zalecaliście? Elektrk poruszał lekko wiązką przy czujniku i na kilka dni był spokój. Od kilku dni były zapalone non stop do czasu wyjęcie żarówek. NIe lubię tego typu operacji, ale...
Co Wy na to? Czy w B4 dostęp do czujnika jest bez problemowy - nie patrzyłem magikowi na ręce?

slonik1983
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 15
Rejestracja: 21 kwie 2008, 10:38
Lokalizacja: Przyszowice

Post autor: slonik1983 » 16 maja 2008, 10:54

ma ktos moze fokte gdzie w B4 znajduje sie ten czujnik? bo w 'Reguluję i naprawiam Audi80' jakos nie znalazlem:/
--------------
Pozdrawiam
slonik1983
--------------

Awatar użytkownika
Damu$
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 217
Rejestracja: 16 paź 2007, 01:11
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Damu$ » 17 maja 2008, 00:10

oscarek pisze:Panowie, Czy wg Was problem notorzycznie zapalonych świateł wstecznych można dziagnozować w ten sam sposób jak zalecaliście? Elektrk poruszał lekko wiązką przy czujniku i na kilka dni był spokój. Od kilku dni były zapalone non stop do czasu wyjęcie żarówek. NIe lubię tego typu operacji, ale...
Co Wy na to? Czy w B4 dostęp do czujnika jest bez problemowy - nie patrzyłem magikowi na ręce?
zwarcie w czujniku na 100% wymień lub próbuj rozebrać ja wymieniłem i mam spokój, bez kanału można mieć fajny dostęp do czujnika: wyciągnij aku i pod nim jest taka płytka aluminiowa ja też wyciągnij, przez otwór widzisz czujnik i można go łatwo wykręcić
slonik1983 czujnik jest na górze skrzyni, taka okrągła czarna klapka
Vorsprung durch Technik
Tapicerki i inne graty z avanta sprzedam.
Golf 3 1.8 AAM po wypadku do sprzedania cały na części.

Awatar użytkownika
Veter
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 70
Rejestracja: 26 kwie 2007, 12:42
Lokalizacja: Jastrzebie Zdrój

Post autor: Veter » 20 maja 2008, 21:09

Panowie zrobcie zdjecia tego czujnika ja widze tylko wtycze na srube TROX musze jezdzic z odczepiana wtyczka bo jesli wtyczka jest na swoim miejscu to swiatla wsteczne swieca po przekreceniu stacyjki , ja mam 1,8 PM akumulator mam po lewej stronie, a ta wtyczke mam zas po prawej patrzac od przodu auta bardzo Was prosze w swoim imieniu jak i tez innych dziekuje i pozdrawiam
Veter Fan Czterech Kółek OOOO

kolek_kk
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 6
Rejestracja: 25 mar 2007, 17:00
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: kolek_kk » 24 maja 2008, 09:08

tak chyba to wygląda w B4
Obrazek

Obrazek
kostka od czujnika wstecznego jest wieksza tj podłużna bardziej i jest na górze

Awatar użytkownika
basu
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 197
Rejestracja: 06 sty 2008, 13:41
Lokalizacja: DKL

Post autor: basu » 25 maja 2008, 09:47

Veter pisze:jeśli wtyczka jest na swoim miejscu to swiatla wsteczne swieca po przekręceniu stacyjki
jeśli wsteczne świecą Ci cały czas to sprawdź czy nie gasną po wrzuceniu wstecznego - ostatnio naprawiałem takie cudo koledze. U niego czujnik zwierał kiedy wsteczny bieg nie był włączony - rozwiązaliśmy ten problem podłączając przekaźnik zaraz za kostką - może to trochę "chałupniczo" , ale szybko i tanio.

czarekj ma dobry sposób na sprawdzenie instalacji - żeby wykluczyć uszkodzenie czujnika można sprawdzić czy jest przejście pomiędzy blaszkami w kostce multimetrem. jeśli ktoś nie ma pod ręką takiej zabawki to wystarczą 3 przewody i żarówka. Trzeba połączyć jedną blaszkę przewodem z jednym biegunem aku, a drugą blaszkę ze stykiem żarówki. Drugi biegun aku połączyć z drugim stykiem żarówki. Kiedy wsteczny będzie włączony żarówka zaświeci. W ten sposób nie dojdzie do pomyłki, jak w przypadku opisanym przez andrzej1,

Używane części -> OLX.pl
Moje <quattro>

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komora silnika”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga