Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[ALL] Gdzie założyć lepsze opony?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Goraht
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 55
Rejestracja: 19 sty 2007, 21:46
Lokalizacja: Wrocław

[ALL] Gdzie założyć lepsze opony?

Post autor: Goraht » 25 gru 2007, 14:41

Na Dolnym Śląsku wraz z Wigilią przyszły przymrozki. Drogi stały się baaardzo śliskie. Mam parę opon zimowych oraz parę ogólnorocznych, które dostałem w spadku po poprzednim właścicielu. Macie może jakieś teorie co do tego, jak na zimę powinno się zakładać opony? Te które są w lepszym stanie na przednią czy tylną oś?

W chwili obecnej opony zimowe mam na osi tylnej. Dzięki temu nie zdarzyło się żeby mnie tył samochodu wyprzedził. Mimo to jednak zdarza mi się nader często, że wchodząc w zakręt skręcam kierownicę, a auto jedzie dalej prosto.

Awatar użytkownika
MARCIN 80B4
Audi 80 Klub
Audi 80 Klub
Posty: 895
Rejestracja: 03 sie 2007, 10:12
Lokalizacja: Busko

Post autor: MARCIN 80B4 » 25 gru 2007, 14:54

sam kiedyś pytałem o to oponiarzy i twierdzili że na tył bez względu na napęd z tego względu żeby cię tył auta nie wyprzedzał na zakrętach. a tak od siebie w jednym sezonie zdarzyło mi się jeździć na 1 kpl. opon zimowych i do tego nowych, i jak były z przodu to często tył mnie wymijał za to hamowanie i start był lepszy. potem z tyłu i znowu trzeba było uważać na zakrętach bo tak jak piszesz przód nie zawsze chciał w nie wchodzić, no i oczywiście droga hamowanie dłuższa. i to był mój jedyny sezon na 1kpl. teraz myślę że albo 4 zimówki albo nic.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2007, 14:56 przez MARCIN 80B4, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
goldi j51
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 3625
Rejestracja: 01 kwie 2007, 19:01
Imię: Robert
Model: Audi A6
Nadwozie: Sedan
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: goldi j51 » 25 gru 2007, 14:55

witaj kolego ja bym pozostawił tak jak masz ze wzgledu u nas jak spadnie śnieg to i tak po południu po piaskarkach da rade jakoś jeżdzić po tych naszych dziurawych ulicach a jak bedzie szklaneczka na jezdni to żadne opony ci nie pomogą tylko twoja ostrożnośc chyba że bardzo czesto wyjężdzasz z wrocka na jakieś wiochy tam gdzie piaskarki nie dojeżdzają to lepiej mieć zimówki na przodzie wrazie żeby ze śniegu wyjechać bez problemowo ja mam u śiebie wszystkie uniwersalne i już trzy latka śmigam bezproblemowo i też z każdego śniegu wyjadą Wesołych Świąt <mikolaj>

Awatar użytkownika
IC69
Przyjaciele
Przyjaciele
Posty: 4800
Rejestracja: 05 sty 2007, 22:48
Imię: Irek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant quattro
Silnik: 2.8 AAH
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: IC69 » 25 gru 2007, 15:14

Opony letnie, czy też cało roczne, przy niskich temperaturach nie zdają egzaminu na żadnej z osi. Lepiej zaopatrz się w jeszcze jedną parę zimówek i załóż je na przednią oś. Latem czy zimą, przyczepnośc obu osi jest tak samo ważna, ze wskazaniem na tylną. Ponieważ, jak sam już zdołałeś zauważyc, lepsze opony na tyle zmniejszają ryzyko wpadnięcia samochodu w poślizg boczny.

Awatar użytkownika
Skuciok
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1404
Rejestracja: 23 kwie 2007, 14:03
Imię: Sebastian
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABT
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Post autor: Skuciok » 25 gru 2007, 18:37

oczywiście teorie są poprawne bardzo, lepsze na tył... bo lepsza kontrola boczna itp itd...ale
... z doświadczenia jazd po górach po śniegu i śliskim na jednej osi z zimówkami... po śniegu i śliskim i tak jedzie się powoli raczej :mrgreen: założyłbym lepsze na przód, dużo lepsze hamowanie bo siła hamowania skupia się na przodzie głównie, lepsiejsza jest kierowalność bo jednak kierujesz raczej tym przodem... co z tego że tył nie wpadnie ci w poślizg skoro pojedziesz na zakręcie prosto... ? tył idzie opanować przy odrobinie wprawy, a zysk z opon na przodzie będzie znaczny, lepszy napęd, hamowanie i skręcanie... (ale tył pilnować sobie trzeba, niestety coś za coś)

@IC69 jak w mieście mieszka i nie wyjeżdża poza granice a przy tym miasto ma raczej na jednym poziomie to przy obecnych zimach zimówki w zasadzie są niepotrzebne... co innego tu u nas... patrz np. ile np. w bielsku jest stromych podjazdów itp. nie mówiąc co jest dalej ;]

Awatar użytkownika
OGr
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1706
Rejestracja: 07 sty 2007, 00:10
Lokalizacja: Kraków

Post autor: OGr » 26 gru 2007, 13:37

Zdecydowanie na tył.

Awatar użytkownika
hołard
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1025
Rejestracja: 23 lis 2006, 11:12
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Coupe quattro
Silnik: 2,2 AAN
Lokalizacja: Białystok

Post autor: hołard » 29 gru 2007, 05:01

Ja mam więcej bieżnika w zimówkach na przodzie :-> ja tak zakładam, tył mnie wyprzedza tylko przy ręcznym :-D A skontrować tyłek to sama przyjemność (oczywiście nie zawsze :-/ ) ale ja osoboście na co dzień bardziej wykorzystuję ten ciężkawy przód więc tego się trzymam.
"Coupe 2,6 ABC 96r"
"Howard edition"
Moje V6: viewtopic.php?t=3545&start=0

Awatar użytkownika
raaaf82
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 103
Rejestracja: 03 sty 2008, 20:47
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: raaaf82 » 14 sty 2008, 22:08

Jak nie czujesz się w najlepszej kondycji finansowej, to poszukaj chociaz sobie jakiś uzywanych zimówek(przecież to nie jest taka duza kasa),a te letniaki to zostaw sobie na cieplejszy klimat :-D .Jazda na letnich butach na śniegu i minusie jest beee.Ja osobiście lepsze buty wstawiam na przód

Awatar użytkownika
jasiekddd
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 146
Rejestracja: 01 lis 2007, 14:02
Lokalizacja: Biała Podl

Post autor: jasiekddd » 15 sty 2008, 09:37

ja bym proponował na przód. lepsze hamowanie bo wiekszy nacisk jest przy hamowaniu przednia oś, a po drugie łatwiej przejechać przez śnieg, mniej sie beda koła ślizgac. a że jestzima to nie trzeba jeździć tak szybko, żeby ci tył wyrzucało.

Awatar użytkownika
Selfish
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 184
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:46
Lokalizacja: Nowhere

Post autor: Selfish » 15 sty 2008, 10:44

Dla mnie lepszą opcją jest zdecydowanie przód. Zarzucający tył można opanować a jeśli bedziesz miał kijowe opony na przodzie, to każda górka nawet malutki pagórek bedzie napawał Cie lękiem. :-/

mazi
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 137
Rejestracja: 16 gru 2007, 01:32
Lokalizacja: Kazimierza W.

Post autor: mazi » 15 sty 2008, 20:45

witam dolacze sie ja bez wachania powiem zima na przod a zego co wiem to w przepisach wymagane jest montowac na os napedzajaca

vwcorjacek
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 94
Rejestracja: 15 gru 2007, 22:54
Lokalizacja: dolny śląsk

Post autor: vwcorjacek » 15 sty 2008, 23:12

A jest wogóle nakaz jazdy na zimówkach?? :-?
Audi 80 B2 Quattro MC+
VW Corrado 4X4

spaykee
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2322
Rejestracja: 16 gru 2007, 16:22
Imię: Krzysztof
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: spaykee » 16 sty 2008, 11:19

vwcorjacek, nie wiem, dawno nie czytalem kodeksu... ;) moze w weekend zerkne i dam znac ;P

i ja takze powiem ze przod - polecali wulkanizatorzy, i znajomi. /Ja osobiscie w swojej Niuni mam zimowki na przodzie - letnie na tyle, jeszcze ani razu nie wpadlem w poslizg taki zeby mnie dupa wyprzedzila ;) lekkakontra i zawsze jakos wychodzilem z poslizgu, a druga sprawa - trzeba wolniej jezdzic niz latem!!

a a'propos zimowek na tyl ... mialem tak w toyocie :] zaliczylem na zakretach kilka kraweznikow, kilka znakow, i drzewo - a sniegu zawsze bylo kilka cm... wolalbym nie wiedziec co by bylo jakby zniegu bylo wiecej albo oblodzenie...

Goraht, sam musisz zdecydowac :)

Żo
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 70
Rejestracja: 22 sty 2008, 08:49
Lokalizacja: Wisznia Mała/Wrocław

Post autor: Żo » 20 lut 2008, 17:00

A czy to jest aż taka oszczędność? Lepiej kupić jeszcze 2 zimówki - nawet regenerowane będą lepsze niż letnie.
quattro 4 ever

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i felgi”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga