Strona główna

Ogłoszenie 
Zanim napiszesz nowy temat, skorzystaj z dodatkowej wyszukiwarki. Twój problem mógł być już omawiany.

Sklep online samochodowych OC/AC WRC. Części samochodowe SklepOpon.com – opony i felgi Audi 80 forum Tarcze, hamulce forum audi 80
MOTONET
Części online
Kup OC/AC
Regeneracja
turbosprężarki
Pompy,
przepływomierze
SklepOpon.com
opony i felgi
Naprawa
wgnieceń
Układy hamulcowe Sprawdź VIN

Weryfikacja Historii Wypadkowej Pojazdu

Poprzedni temat «» Następny temat
[B4 All] Wymiana zderzaka tylniego  
Autor Wiadomość
widmo 
Stary Klubowicz

Silnik: AWX
Nadwozie: Sedan
Imię: Kamil

Wysłany: 2008-10-30, 23:35   [B4 All] Wymiana zderzaka tylniego

Witam !

Ostatnio po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć używany aczkolwiek w idealnym stanie zderzak tylni w kolorze mojego samochodu :arrow: Biała Alpinka L90E

Czemu zdecydowałem się na wymianę zderzaka ?

Sami widzicie, że pęknięce było dosyć poważne i w newralgicznym miejscu. Koszt naprawy tego zderzaka był dla mnie nieopłacalny. Innemu może to nie będzie przeszkadzać, ale ja lubie jak auto jest zadbane. Wiec zdecydowałem sie na jego wymianę i przy okazji zrobić małe fotostory ;-)

Potrzebne narzędzia:
- Klucz płasko-oczkowy 16mm (może być nasadka i grzechotka)
- Klucz płasko-oczkowy 13mm (j/w)
- Śrubowkręt krzyżakowy
- Śrubowkręt płaski (dość szeroki i długi)
- WD-40
- Smar

Więc zaczynamy od otwarcia bażnika i podniesienia wykładziny. Po prawej i po lewej stronie zobaczymy po 2 śruby.

Na tym drugim zdjęciu jedna ze śrub jest zakryta przez wąż od LPG
Dobrze by było od dołu zlokalizować te śruby i popryskać je WD-40 w celu łatwiejszego odkręcenia. Teraz bierzemy klucz lub nasadkę 17mm i odkręcamy te śruby i wyciągamy na bok.

Gdy juz to mamy za sobą, bierzemy płaski śrubowkręt i wydłubujemy plastikową zaślepkę w czarnej listwie zderzaka tuż obok zamka. Widać to na poniższym zdjęciu.

Teraz bierzemy śrubowkręt krzyżakowy i odkręcamy małą śrubkę wewnątrz tego otworu.

Teraz czas aby odkręcić śruby mocujące nadkola do zderzaka

powinny być 2 śrubki na stronę (mi 1 gdzieś sie zgubiła)
bierzemy śrubokręt krzyżakowy i odkręcamy je (zarówno z lewej jak i z prawej strony)

W tym momencie zderzak trzyma się tylko na plastikowych zaczepach.

U siebie mam wlew gazu założony do zderzaka

W tym celu wziołem klucz 17 i odkręciłem rurkę do tankowania gazu.
Zawór zostawiłem w starym zderzaku, bo wlew gazu będę przenosił pod klapkę paliwa (ale o tym i innym odcinku :-D ) na razie jeżdzę tylko na PB wiec wlewu nie bede narazie montował.

Teraz pora na plastikowe zaczepy które było widać na poprzednim zdjęciu (w tle)
Bierzemy długi szeroki płaski śrubowkręt i podważamy zatrzaski (ślizgi zderzaka) tylko tak aby ich nie połamac. Operację wykonujemy z lewej i prawej strony.
Gdy już je odczepimy boki zderzaka powinny nam luźno latać.

Możemy teraz delikatnie pociągnąć za zderzak (raz z lewa raz z prawa) i powoli go wysuwać tak jak na fotce poniżej

Gdy juz nam się zderzak wysunie to go wyciągamy.

tak wygląda Audi bez zderzaka.... <osohozi> :roll:

Teraz bierzemy się za demontaż odbojów ze starego zderzaka i przekręceniu ich do nowego

W tym celu odginamy 3 plaskikowe zaczepy w czarnej listwie zderzaka
tak jak na zdjęciu poniżej (zaczepy mogą się różnić w zależnosci od wersji zderzaka i listwy)

i delikatnie je odginając wysuwamy czarną listwę.

Naszym oczom ukażą się 2 sruby mocujące odbijak ze zderzakiem
Bierzemy klucz 13mm i je odkręcamy (pamietać nalezy o 2 podkładkach cienka i gruba)

na powyższym zdjęciu zdemontowany odbijak ze śrubami i podkładkami
to samo robimy z drugiej strony

Gdy juz odkręcimy odbijaki, stary zderzak odkładamy na bok a na salę tortur i operacji bierzemy nowy do którego montujemy odbijaki.

Sruby od odbijaków dobrze posmarować smarem (przynajmniej się nie zapieką i nie będzie problemu z ich ewentualnym odkręceniem. To samo się tyczy śrub mocujących które są wręcane od strony bagażnika

Wszystko oczywiscie montujemy w odwrotnej kolejności. montarz nowego jest banalny i nie przysparza większych kłopotów. wszystko pasuje idealnie bo to w koncu AUDI :mrgreen:

a teraz długo oczekiwany efekt koncowy

i to by było na tyle :-)

Czas wykonania przeszczepu: około 20 min (z przerwą na papierosa ;-) )

W kolejnym odcinku "Murdock naprawia AUDI" :arrow: (za dużo oglądam serialu Drużyna A <urodziny> <mikolaj> ) będzie wymiana błotnika przedniego oraz montaż spryskiwaczy reflektorów <ok>

Pozdrawiam Kamil Widomski vel. "widmo"

Krzysztof

Silnik: ABK
Napęd: Quattro
Rok: 1993
Skrzynia: Manual
Kliknij tutaj ----------->
Naprawa auta: Tak
Nowe auto?: Nie
Promocja A80: --------->
Zlot Audi80.pl: 2019r
Zmiana oleju 1 rok: Tak
bey 
Audi 80 Mastach

Typ: b4
Imię: Grzesiek

Wysłany: 2008-11-06, 16:10   

hmmm w cabrio chyba jest inaczej zamontowany ten zderzak bo niewidze w srodku tych srub pod wykladzina ..... i tego przy zamku hmmm

sa jakies 2 otwory od dolu zderzaka co trzeba max dlugiego torxa wlazyc i do tego to ni ruszy bleee...

antoni
Władca pierścieni

Silnik: RU
Typ: b3
Imię: antoni

Wysłany: 2010-10-25, 07:43   

Extra instrukcje tworzysz Kamilu , widziałem też inne Twoje opisy np. o wymianie osłon na przegubach . To coś więcej niż w książkach , do tego oprócz wiedzy trzeba mieć jakiś dar .
Kilka razy próbowałem wytłumaczyć komuś opisem coś co na 100%wiem że jest prawdą i że tak to trzeba zrobić . Jak to póżniej przeczytałem ,to wybałuszałem ślepia na te wypociny , na ten groch " z kapustą . A tutaj , te Wasze Panowie ( jest Was wielu ) instrukcje i dodane do nich zdjęcia czynią to co dla nas kfiaciarzy , krafcuff i innych cukiernikuff jest czarną magią , bardzo zrozumiałą i prostą do wykonania czynnością .
Pozdrawiam .

BIG 
Nowy klubowicz

Silnik: ABT
Imię: Łukasz

Wysłany: 2013-05-31, 20:52   

Witam Kontynuuję temat, gdyż mam w swoim B4 hak fabryczny (zdejmowany). Odkręciłem wszystkie śrubki, jak w powyższej instrukcji, ale zderzak nie chce zejść z zaczepów. Zastanawiam się, czy w związku z tym, że jest fabryczny hak nie ma dodatkowych punktów mocujących. zderzak?

Krzysztof

sylwester28ET 
Rodem z Inglostadt

Imię: Sylwester

Wysłany: 2013-06-01, 00:09   

W celu zdjęcia z zaczepów musisz go szarpnąć aby wyskoczył z tych zaczepów.

I należy trochę odgiąć koniec zderzaka aby nie wadził o nadkole.

BIG 
Nowy klubowicz

Imię: Łukasz

Wysłany: 2013-06-04, 21:08   

Jeśli ktoś nie wie, to proszę nie wprowadzać w błąd. Dzisiaj udało mi się odkręcić zderzak tylny z hakiem fabrycznym. W pewnym stopniu jest to utrudnione.
1) Po otwarciu bagażnika i odsłonięciu wykładziny po prawej i lewej stronie są 4 śruby. Należy odkręcić je wszystkie.
2) bierzemy płaski śrubokręt i wydłubujemy plastikową zaślepkę w czarnej listwie zderzaka tuż obok zamka a następnie odkręcamy śrubkę
3) Kluczem typu torx odkręcamy po 2 śrubki z każdej strony mocujące nadkole do zderzaka
4) odczepiamy z lewej i prawej strony zderzak od nadwozia
5) równomiernie z lewej i prawej strony wyciągamy zderzak z nadwozia (najlepiej zrobić to we 2 osoby, gdyż jest to na prowadnicach i wychodzi razem z hakiem)
6) należy odkręcić śruby (po 2 z każdej strony) mocujące zderzak do haka oraz 2 plastikowe wkrętki od spodu zderzaka
Powodzenia :)

Kamuś 
O Audi 80 wie wszystko

Nadwozie: Coupe

Wysłany: 2013-06-05, 20:15   

BIG napisał/a:
Jeśli ktoś nie wie, to proszę nie wprowadzać w błąd. Dzisiaj udało mi się odkręcić zderzak tylny z hakiem fabrycznym. W pewnym stopniu jest to utrudnione.
1) Po otwarciu bagażnika i odsłonięciu wykładziny po prawej i lewej stronie są 4 śruby. Należy odkręcić je wszystkie.
2) bierzemy płaski śrubokręt i wydłubujemy plastikową zaślepkę w czarnej listwie zderzaka tuż obok zamka a następnie odkręcamy śrubkę
3) Kluczem typu torx odkręcamy po 2 śrubki z każdej strony mocujące nadkole do zderzaka
5) równomiernie z lewej i prawej strony wyciągamy zderzak z nadwozia (najlepiej zrobić to we 2 osoby, gdyż jest to na prowadnicach i wychodzi razem z hakiem)
6) należy odkręcić śruby (po 2 z każdej strony) mocujące zderzak do haka oraz 2 plastikowe wkrętki od spodu zderzaka

A czym Twoja instrukcja różni się od tej z pierwszego postu? Bo chyba niczym. Hak jest montowany zamiast odbojów w podłużnice, więc procedura demontażu zderzaka z hakiem czy bez jest taka sama.

sagem 
Stary Klubowicz

Nadwozie: Avant

Wysłany: 2013-06-06, 19:25   

Kamuś napisał/a:
BIG napisał/a:

A czym Twoja instrukcja różni się od tej z pierwszego postu? Bo chyba niczym. Hak jest montowany zamiast odbojów w podłużnice, więc procedura demontażu zderzaka z hakiem czy bez jest taka sama.

Właśnie tez nie wiem, sam zdejmowałem u siebie zderzak wiele razy i niby podobnie jak tutaj jest napisane, a Ty sugerujesz że ktoś wprowadza w jakis błąd? :lol:

:arrow: Avant 2.2Turbo quattro

:arrow: Audi S6 C5 Avant 4.2 quattro
:arrow: Audi Coupe quattro 2.8
:arrow: Audi 80 b2 1.8 quattro

Krzysztof

shellah 
Od zawsze na forum

Silnik: AAH
Imię: Artur

Wysłany: 2013-06-06, 22:33   

w coupe demontaż zderzaka to 10min roboty a wy się szarpiecie w 2 osoby :-P

durch
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-05, 15:37   

Witam, lekko odkopuje i pytam:
Jak z tylnego zderzaka wyjąć środkową listwę nie uszkadzając zderzaka i listwy? ;-)

juba 
Rodem z Inglostadt

Imię: Adam

Wysłany: 2013-08-05, 15:50   

O ile masz zwykły, zderzak to wkładasz w szczelinę jakiś cienki nóż i podważasz zaczepy w stronę środka listwy, tych zaczepów jest dokładnie 17 u góry i 17 na dole. Przed chwilą zdjąłem je, żeby malować w kolor.
A4 B5 2.5TDI [AFB]
80 B4 2.0 [ABT]
Golf 78' 1.1 [FA]
80 B4 2.0 [ABK]

durch
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-05, 16:11   

Aha bo do dolnych jest elegancki dostęp a do górnych no w sumie żaden, spróbuje tak jak mówisz. ;-)

Krzysztof

drivtens 
O Audi 80 wie wszystko

Silnik: 1Z
Nadwozie: Avant
Imię: Bartosz

Wysłany: 2014-08-30, 11:52   

U mnie jakiś magik zamiast normalnej śruby wstawił jakąś na ogromny klucz torx. Mam teraz problem, żeby odkręcic te śruby ;/
-KAT OUT
-EEN

http://www.audi80.pl/audi...hlight=drivtens

Ne$ 
Audi 80 Mastach

Silnik: NG
Imię: Grzesław

Wysłany: 2015-11-18, 15:09   

shellah napisał/a:
w coupe demontaż zderzaka to 10min roboty a wy się szarpiecie w 2 osoby :-P

Odkopuję, czy ktoś mógłby opisać/przybliżyć? Wjechali mi w d... i zderzak poszedł do przodu 1 stroną jakieś 3 cm. Nie wiem jak się do tego zabrać :-(

BLUE 80B4 
Audi 80 Fan

Typ: b4
Imię: Jakub

Wysłany: 2019-03-06, 02:02   

Uhu super poradnik też bede zdejmowac zderzak poniewaz musze wyklepac nadkole tylne od srodka bagaznika bo poprzedni własviciel to zrobil na szybko ( czyli zaszpachlowal i pomalowal ) teraz wychodzi ruda i jak tylko bedzie cieplej to biore sie za naprawe ale juz porzadnie bez szachli w duzych ilosciach

Odpowiedz do tematu