Strona główna Ogłoszenie 
Zanim napiszesz nowy temat, skorzystaj z dodatkowej wyszukiwarki. Twój problem mógł być już omawiany.

Opony samochodowe Felgi Audi 80 OC/AC części audi 80.pl WRC. Części samochodowe Tarcze, hamulce forum audi 80
Opony
samochodowe
Felgi i opony
Audi
Kup OC/AC
Części samochodowe
Pompy,
przepływomierze
Układy hamulcowe Sprawdź VIN

Weryfikacja Historii Wypadkowej Pojazdu


Poprzedni temat «» Następny temat
[B4 2.0 ABK] Małe kompendium na temat ABK.  
Autor Wiadomość
Francis1982 Nadwozie: Avant
Imię: Paweł
Pomógł: 34 razy
Wiek: 37
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 1581
Skąd: Katowice


Wysłany: 2014-04-30, 15:37   [B4 2.0 ABK] Małe kompendium na temat ABK.

Małe ABC silnika ABK

Silnik ABK jest dość specyficzny i nie należy go pojmować jak wcześniejsze generacje zasilane tradycyjnym gaźnikiem lub wtryskiem (czy to starszej generacji czy już mechanicznym).

Sterowany jest on powietrzem, do którego dobierane jest paliwo przez sterownik (ECU) na podstawie zebranych informacji z czujników i osprzętu. W telegraficznym skrócie:

-za punkt odniesienia w ABK odpowiedzialna jest przepustnica przy kolektorze dolotowym sterowana linką,

-pod przepustnicą znajduje się czujnik położenia przepustnicy (TPS), który informuje ECU o fakcie „dodania gazu”,

-podciśnienie jakie się wówczas wytwarza w kolektorze i układzie dolotowym powoduje otwarcie się przepływomierza powietrza, który daje informację do ECU ile silnik w danej chwili pobiera powietrza. Do tej ilości ECU dobiera ilość wtryskiwanego paliwa.

-w stosunku do otwarcia się przepustnicy oraz aktualnych obrotów ECU steruje wyprzedzeniem kąta zapłonu. Bardzo ważny jest punkt początkowy układu WN.

-ECU ma również „monitoring” temperatury silnika czyli słynny niebieski czujnik.

-sonda lambda. Trzyprzewodowa, napięciowa z zasilaną grzałką. Bez niej sonda nie działa i zwykle stoi na 0,5V. Informuje ona ECU o „jakości spalania”. Czy w stosunku do powietrza ilość paliwa jest wystarczająca (mieszanka stechiometryczna bogata lub uboga)

-czujnik spalania stukowego. ABK posiada większy stopień sprężania niż 90KM ABT. Podwyższenie tego stopnia sprężania powoduje fakt, że spalanie stukowe (wynikające z zbyt wczesnego zapłonu w danej chwili) jest dla niego bardzo szkodliwe. Zwłaszcza dla układu korbowo-tłokowego. W przypadku stwierdzenia takiego spalania ECU opóźnia zapłon by chronić silnik.

-jako, że nie ma czujnika położenia wału ECU odczytuje obroty silnika z czujnika Halla zamontowanego w rozdzielaczu zapłonu (tak wydaje mi się powinno się nazywać, bo cały aparat zapłonowy to też tradycyjna podciśnieniowa gruszka odpowiadająca za wyprzedzenie zapłonu). Nie działa Hall to nie działa obrotomierz.

-przekaźnik 30. Odpowiedzialny za zasilanie ECU i jego tradycyjna bolączka „zimne luty”.

-regulator biegu jałowego czyli słynny „krokowiec”. W układzie zasilania wpięty jakby „bajpas” przepustnicy. Na wolnych obrotach ECU za jego pomocą dobiera sobie cały skład mieszanki (powietrze, paliwo oraz kąt wyprzedzenia). Chyba jedyny moment pracy silnika gdzie ECU w pełni kontroluje jego pracę.


ECU W ABK MA WPŁYW TYLKO NA ILOŚĆ WTRYSKIWANEGO PALIWA ORAZ KĄT ZAPŁONU. WYJĄTEK STANOWIĄ WOLNE OBROTY GDZIE ZACZYNA PRACOWAĆ REGULATOR BIEGU JAŁOWEGO

Teraz mniej więcej jak to jest, gdy coś „oszukuje” ECU i zaczynają się cyrki w kolejności w jakiej należałoby się zainteresować się swoim ABK. Zaczynamy oczywiście od rzeczy, które możemy wykonać sami za darmo ewentualnie przy pomocy stosunkowo tanich przyrządów (typu chociażby najprostszy miernik za 30 PLN w supermarkecie).

Czytając temat o przekaźniku 30, doszedłem do wniosku, że można od niego zacząć a potem zabrać się za rozrząd, zapłon i osprzęt

1. Mechanika czyli zrób to sam za darmo.

Z mechanicznych rzeczy dotyczących bardzo nierównej, nieprawidłowej pracy silnika można sprawdzić szczelność dolotu (guma przepływomierza, węże do regulatora biegu jałowego oraz zaworek powietrza na pokrywie zaworów potocznie zwany „grzybkiem” odmy) oraz ustawienie silnika czy układ: wał korbowy, wałek rozrządu oraz zapłon są we właściwej korelacji.

Ustawienie rozrządu, wałka pośredniego oraz zapłonu

Zaczynamy od najważniejszej rzeczy w silniku. O ile właściwe ustawienie samego rozrządu jest ważne ustawienie koła wałka pośredniego napędzającego rozdzielacz zapłonu oraz pompę oleju jest również istotne. Znając nasze realia i „zdolność” mechaników w porównaniu z ich niewiedzą na temat ABK trzeba niestety samemu ogarniać silnik.
Można sprawdzać na tzw. „plastiki” bez zdejmowania koła pasowego jednak by mieć absolutną pewność co do ustawienia silnika należy zdjąć dolną osłonę paska rozrządu oraz kopułkę „aparatu”. Zdejmowanie pokrywy zaworów nie jest konieczne.

http://www.audi80.pl/b4-2...-vt37533,15.htm

Należy pamiętać, że mamy silnik 4-suwowy i jeden pełny cykl to 2 obroty wału korbowego. Ustawienie zapłonu w linku powyżej daje wystarczającą pewność nawet co do ustawienia zapłonu.
Mała poprawka odnośnie "pomiarów" odległości środka palca od nacięcia by uzyskać żądane 6 stopni:

andlon napisał/a:

Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale wydaje mi się że:
1 obrót wałka aparatu zapłonowego odpowiada 2 obrotom wału korbowego.
W związku z tym skoro obwód aparatu zapłonowego ma 21 cm to odpowiada do 720° obrotu wału korbowego:
210 mm : 720° = 0,2916666 mm/°
czyli 6° x 0,2916666 mm/° = 1,75 mm
Ale oczywiście później lampa bo ciężko tam włożyć suwmiarkę :lol:


Faktycznie, niedopatrzenie. Oczywiście, że tak jest <ok>


A tak ma być profesjonalnie:

http://www.audi80.pl/abk-...lonu-vt7816.htm

Co do niewłaściwego ustawienia rozrządu nie trzeba dużo pisać. No i fakt, że mamy silniki kolizyjne.
Tymczasem co do zapłonu. Zbyt późny zapłon to spadek mocy, zapewne jakiś tam wzrost spalania i najważniejsze to tak zwany „lag” czyli turbo dziura. Po gwałtownym naciśnięciu pedału czekamy aż silnik się „namyśli” i zacznie przyspieszać.
O wiele bardziej nieprzyjemny jest zbyt wczesny zapłon. Silnik ma nieco podwyższone wolne obroty i w temperaturze roboczej ma problemy je utrzymać. Niewielkie odchyły powodują „nerwową” pracę silnika (trzęsie silnikiem). Większe powodują znaczne falowanie i przygasanie po zdjęciu nogi z gazu. Objaw występuje również z wszystkimi typami instalacji LPG lub jest nawet bardziej nasilony.
Kolejny objaw złego ustawienia zapłonu to zbyt wolne schodzenie z obrotów po odjęciu gazu jednakże za taki stan rzeczy niekoniecznie może odpowiadać tylko zapłon.

czarekj napisał/a:

Czujnik Halla w aparacie zapłonowym silnika ABK pełni tak naprawdę rolę czujnika położenia wału.
Po zablokowaniu sterownika silnika zgodnie z procedurą fabryczną dokonujemy korekty ustawienia czujnika położenia wału.

Producent ustawia czujnik (a tak faktycznie aparat zapłonowy) w najwłaściwszym położeniu, które nie powinno być zmieniane.
Oryginalna śruba jest zabezpieczona przed odkręceniem i przypadkowym przestawieniem.

Niestety niewłaściwie zmieniony pasek rozrządu i przestawienie znaków na kołach powodują, że zaczynamy kręcić aparatem tak jak w starszych modelach aut szukając właściwego punktu zapłonu, a tego się nie powinno robić.


czarekj napisał/a:
Kolega może dopisać że największą bolączką tych silników jest źle ustawiony zapłon przez kiepskiego mechanika.


Szczelność dolotu

Metod na sprawdzenie szczelności dolotu na pewno jest dużo i jest to przypadłość najczęściej silników z LPG generacji starszych niż sekwencja (właściwie full grupa) ze względu na tzw. „strzały gazu”. Nie należy też ignorować „grzybka odmy”. Jest on częścią układu dolotowego. Nie najważniejszą ale ma wpływ na pracę silnika.
Cały problem z „lewym powietrzem” w nieszczelnym układzie dolotowym wynika z istnienia przepływomierza. Przepływomierz przecież informuje ECU o ilości pobieranego aktualnie powietrza. W przypadku nieszczelności silnik dostaje większą ilość powietrza niż „widzi” ECU w związku z tym paliwo wtryskiwane do silnika nie wystarczy do jego poprawnej pracy. Fakt faktem sprawna sonda wychwyci taką sytuację i ECU „krokowcem” oraz paliwem będzie starał się ustabilizować całą sytuację jednakże bez skutku ponieważ aktualna ilość powietrza do paliwa i tak będzie niewłaściwa. Silnik zacznie pracować poza zaprogramowanym zakresem map paliwa wtryskiwanego (stosunek ilości powietrza do paliwa oraz korekta na temperaturę i wskazania sondy).
Silnik zacznie falować, nie będzie trzymał wolnych obrotów jak i straci na mocy.

Regulator biegu jałowego "krokowiec"


Trzymając się dalej niemal darmowej mechaniki kolejną rzeczą jaką możemy wykonać to zainteresować się regulatorem biegu jałowego. Ze względu na fakt iż przez niego przechodzi powietrze z filtra (zapewne nie zawsze czystego) oraz opary oleju ze skrzyni korbowej (które skutecznie kleją wszelkie nieczystości) ulega zanieczyszczeniu.
Objawy: nierówne wolne obroty, bardziej niestabilne, zawieszające się „wolne” obroty np. na poziomie 2000 rpm.
„Krokowca” można z powodzeniem wyczyścić jednakże możemy natrafić na trwale już uszkodzony silnik krokowy.
Można go moczyć w ropie lub nafcie. Z tym, że po nafcie należy go bezwzględnie nasmarować bo nafta wysycha pozbawiając podczas mycia „naturalnego” smarowania z odmy. Podobnie jest w przypadku środka do czyszczenia hamulców na bazie acetonu lub samego acetonu. Właśnie po samym acetonie lub nafcie bez smarowania silnik krokowy może zostać trwale uszkodzony. Nim zostanie „nasmarowany” z odmy poruszający się na sucho tłoczek może zestrugać odrobinę metalu ze szpilki, po której chodzi co ograniczy jego możliwość poruszania się. W efekcie w momencie wysterowania przez ECU na całkowite zamknięcie/otwarcie będzie on jednak nieco otwarty/przymknięty i znów mamy problem z „pasożytniczym” powietrzem nie takim jakiego żąda ECU.


Czujnik spalania stukowego.

Jego uszkodzenie może objawiać się tzw. „dzwonieniem” silnika przy bardzo dużym obciążeniu. Znany jest też przykład niestabilnych wolnych obrotów. W vagu raczej nie ma co spodziewać się błędu. Chyba, że zostanie odpięty przy włączonym zapłonie. Test młoteczkowy jest dość skuteczny:

http://www.audi80.pl/b4-2...ego-vt79706.htm

Kolega Tomek1982 miał problem z tymże czujnikiem. Jednakże jak w linku wyżej wspomniane jest, że prawidłowo ma być dokręcony 20Nm a absolutną pewność daje test oscyloskopem.
Małe profesjonalne info o nim:

http://www.audi80.pl/b4-a...ego-vt87657.htm


2. Zwykły miernik elektryczny (jakiś multimeter)plus narzędzia jak wyżej.
Czujnik temperatury cieczy chłodzącej czyli słynny niebieski.

Odpowiada on za tzw. „ssanie”. Jego zadaniem jest korekcja ilości wtryskiwanego paliwa w zależności od temperatury silnika. Im silnik zimniejszy jego sprawność mniejsza a co za tym idzie dla jego poprawnej pracy potrzeba więcej paliwa niż w normalnych warunkach.
Tabelka w linku poniżej opisuje co powinien mniej więcej pokazywać miernik przy danej temperaturze. Oczywiście zamiast miernika można zastosować VAG.
http://www.audi80.pl/audi...nym-vt69845.htm

Przy sprawnym czujniku tzw. „szarym” można posiłkować się przy porównywaniu wskazań. Niebieski jest do ECU tymczasem szary jest do zegarów.

Nie wiem tylko ile jest prawdy w teorii, że wpięty sterownik LPG w niebieski czujnik celem odczytu temperatury silnika (chociażby sekwencja) powoduje jego niewłaściwy odczyt przez ECU PB. Będę wdzięczny za absolutne potwierdzenie bądź zaprzeczenie.

Poza brakiem ssania na uszkodzonym niebieskim czujniku silnik może falować, dużo palić.
Zastrzegam jednak iż jego diagnoza jest tak prosta a co za tym idzie nie ma wątpliwości jest on obowiązkowym elementem do sprawdzenia.

Sonda Lambda.

Mały strażnik ECU, który informuje go czy ten dobrze dobiera ilość paliwa do zasysanego powietrza. Informuje ona ECU czy w danej chwili paliwo zostało spalone w stopniu przewidzianym przez producenta.
Owa nieprawidłowo pracująca sonda potrafi kompletnie odciąć paliwo w sytuacji bardzo dużych rozbieżności między wskazaniami przepływki, niebieskiego a zaprogramowaną mapą wtrysków. Dla ochrony silnika ECU widać jest na tyle „mądry”, że odłącza listwę bądź zapłon (są różne uszkodzenia sondy). Jedne objawiają się totalnym mułem inne zapachem niespalonego paliwa.
Poprawnie działająca sonda nawet na mierniku pokaże że jest sprawna. Najlepiej oczywiście oscyloskop lub Vag w opcji wykresów.
Jak we wstępie napisałem ma ona swoją wbudowaną grzałkę oraz jest bezpiecznik tejże grzałki.

http://www.audi80.pl/abk-...c033ba5a5e7298d

Wcześniej poruszany temat, wydaje mi się wystarczający do ogarnięcia tematu sondy jednak po doświadczeniach z sondą i mitami są pewne dodatkowe wnioski. Mit o zakazie lutowania jest prawdziwy ponieważ przewody sondy (zamienników bo ori mają zalecaną długość przewodów zakończonych wtyczkami) są stalowe i jakikolwiek lut jest na starcie „zimny”. Jedynym dobrym połączeniem są skręcane kostki a nie te badziewne zaciskane konektorki z folią termokurczliwą. Długość… najlepiej przyłożyć nową sondę i gdzie kończą się jej przewody uciąć najlepiej istniejące oryginalne przewody i połączyć.

Dlatego sklepy nie honorują gwarancji sond w przypadku istnienia LPG ponieważ LPG generuje dużo pary wodnej po spaleniu i powoduje szybszą korozję. Oczywiście tylko w przypadku, gdy auto często jeździ na LPG i silnik jest jeszcze za zimny. Im wyższa temperatura przełączania na gaz tym dłuższa żywotność silnika i parownika.


3. Narzędzia, miernik i dochodzi VAG.

Czujnik położenia przepustnicy TPS.

Posiada on zwykle dwa rodzaje usterek. Pierwsza polega na przetartych ścieżkach (wynikająca z eksploatacji) bądź złej adaptacji.
Przetarte ścieżki są dość łatwe do wyłapania zgodnie z tym filmikiem:
https://www.youtube.com/watch?v=PvhVMJkFeXc
Wpinamy się bodajże w lewy skrajny pin od strony błotnika pasażera i środkowy. Dwa skrajne pokazują całą oporność. Wystarczy jakakolwiek przerwa i normalna jazda staje się problemem. Reasumując najwolniej poruszamy przepustnicą i „szukamy’ przerwy.

Adaptacja TPS. Wersje ABK do 1993 roku nie posiadają tej możliwości w vagu jednakże późniejsze już tak (jak nie mamy pewności starsze mają 0 na kole zamachowym a nowsze I).
Jedno co zauważyłem obrót TPS-a wokół własnej osi jest niemal niemożliwy bo montowany jest śrubkami i dość ciasno wchodzą one w tuleje. Jednakże o dziesiąte części milimetra da się go obrócić i niech na potwierdzenie stanowi fakt iż w oryginale te śruby są polakierowane. Czyli jednak jego ustawienie chociażby o te części milimetra stanowi istotny fakt. W ABK po 1993 roku można dokonać tego logując się do sterownika i zaadaptować TPS. Podejrzewam, że polega to na tym, że nowsze sterowniki mają możliwość ustawienia punktu początkowego pracy TPS-a. W starszych trzeba to widać robić ręcznie.
Są dostępne dwie wersje czujników i nie wszystkie pasują (kierunek wtyczki). Tematy o ustawianiu TPS-a:
http://www.audi80.pl/abk-...s-u-vt73442.htm
http://www.audi80.pl/b4-a...cje-vt79720.htm

W drugim temacie jest wzmianka o śrubce, która ustala punkt początkowy pracy przepustnicy jak i jej czujnika. Oczywiście ori musi być zalakowana.
Kolejny temat pomagający w ogarnianiu ABK:
http://www.audi80.pl/b4-a...icy-vt30701.htm

czarekj napisał/a:
W starszych modelach ABK - do 1993r adaptacja przepustnicy jest dokonywana poprzez pomiar napięcia i odpowiednie ustawienie potencjometru by na biegu jałowym napięcie osiągnęło ok. 1V (o ile dobrze pamiętam). wielkości te sa podane w SSP dla Digifant I.Przepływomierz.

Celowo zostawiłem go na koniec ponieważ do jego ustawienia potrzebny jest bądź Vag bądź analizator spalin. Kolejnym argumentem dlaczego zostaje on do analizy na koniec jest fakt, że każda z wcześniejszych usterek może powodować nieprawidłowe obroty, niewłaściwe „zapotrzebowanie” na powietrze.
Numerki. Oryginalnie ma być końcówka 301 C. Każda inna pochodzi albo z Passata, Golfa lub czegoś innego (Omega itp.). U mnie podeszła pięknie z A6 C4.
Prawidłowe jej parametry pracy na wolnych obrotach to 12-16% załadowania silnika Engine Load w Vagu (przynajmniej według producenta) jednakże 17 czy 18% nie stanowi problemu jeśli silnik w takich warunkach najlepiej pracuje.
Klapka. Bolączka LPG pochodzenia „strzałowego”. Krzywa klapka przepuszcza więcej powietrza niż „widzi” ECU. Czyli znów nieszczęsne lewe powietrze. Przycinająca się klapka być może świadczy o braku dbałości o filtr powietrza, który w momencie silnego zabrudzenia coś tam może jednak przepuścić, się osiądzie. Lub po strzale LPG ośka, po której porusza się klapka wykrzywi się nieco i zacznie trzeć. Klapka ma chodzić płynnie.

Elektronika przepływki. Pałąk poruszany klapką po ścieżkach potencjometru prawie jak w TPS. Zdjęcie w linku na temat TPS-a.

Co do elektroniki wskazane jest zastosowanie środka Kontakt PR (na dzień dobry za kilkanaście PLN). Usuwa on siarczki i zanieczyszczenia. Nie przewodzi prądu i może wymagać wytarcia czymś bardzo delikatnym). Sam doświadczyłem u siebie znaczną poprawę i stabilizację wolnych obrotów po zastosowaniu tego środka nawet gdy miałem 301 B.

Podpinamy Vaga, włączamy zapłon, odnajdujemy w grupach tabelę Engine load. Przesuwamy ręcznie za końcówkę po przeciwległej stronie pałąka na ścieżkach i sprawdzamy czy nie ma przerwy. Po zastosowaniu Kontakt PR jeśli coś takiego stwierdzimy czekają nas dwie możliwości. Próba reanimacji luz zakup. O ile zakup więcej kosztuje warto pokusić się o próbę reanimacji.
Szerokość ścieżek pozwala na przesunięcie płytki względem pałąka o odpowiednią odległość by ten poruszał się po „nowych” nieużywanych częściach ścieżek z zachowaniem ich pierwotnej oporności na końcach ścieżek.
Opisane tutaj, temat klasyk:
http://www.audi80.pl/audi...rza-vt15251.htmStarałem się nieco przybliżyć sposób diagnozy i „opieki” nad własnym ABK. Wprawdzie go już nie mam jednak dzielę się tym co wiem i czego się nauczyłem. No i żeby było ekonomicznie oraz zachęcam do fachowej lektury z Audi Centrum jak i SSP.

Jako, że tematy ABK się niesamowicie powielają liczę na merytoryczne odpowiedzi. W miarę możliwości postaram się edytować główny post w oparciu o wiedzę „mądrzejszych ode mnie” i na takie sugestie liczę. Oczywiście będę czuł się zobowiązany w podziękowaniu pomagającym.

Na chwilę obecną dziękuję za wiedzę: czarekj, jugo007, aldi, tomek1982, Jarewa, aldi oraz Wojtek26 (LPG).

Do dopracowania temat TPS-a. Poszukam ssp i jakby ktoś był chętny z okolic Katowic chciałbym nagrać filmik albo opisać dokładnie "How To"

Małe SSP odnośnie wtrysku elektronicznego. Przepływomierz, sonda i TPS :

http://www.audi80.pl/b4-2...1466.htm#952222

ABK_przed_6-93.zip
Dla posiadaczy Vaga. Opis bloków pomiarowych i tolerowane zakresy wskazań poszczególnych elementów dla wersji sprzed 1993 roku
Pobierz Plik ściągnięto 669 raz(y) 62,12 KB

_________________
1Z+1.4 bar+0.205+11mm na 021BD
Było 2.0 ABK+Stag300

Coś o ABK: http://www.audi80.pl/topi...abk-vt88845.htm
http://www.audi80.pl/b4-1...cik-vt65772.htm
https://www.facebook.com/chiptuningvp?fref=photo
 
 
Krzysztof

Nadwozie: Sedan
Silnik: ABK
Napęd: Quattro
Rok: 1993
Skrzynia: Manual
Dołączył: 4 wrze 1998
Posty: 4537
Kliknij tutaj ----------->
Naprawa auta: Tak
Nowe auto?: Nie
Promocja A80: --------->
Zlot Audi80.pl: 2019r
Zmiana oleju 1 rok: Tak
Skąd: Warszawa
IC69 Silnik: AAH
Nadwozie: Avant
Imię: Irek
Pomógł: 129 razy
Wiek: 50
Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 3717
Skąd: ok. B-B


Wysłany: 2014-04-30, 15:56   

Paweł <bravo>

Temat przyklejam.
_________________
::: AVANT 2.8 quattro :::
:arrow: http://www.audi80.pl/174-...c69-vt12985.htm
 
 
 
PieterB Silnik: ABK
Typ: b4
Nadwozie: Sedan
Imię: Piotr
Pomógł: 256 razy
Wiek: 45
Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 9247
Skąd: ZamośćWysłany: 2014-05-02, 13:16   

Tęż mi się podoba <ok> aby tylko mający problemy z abk umieli z tego tematu skorzystać.
Ja jestem w trakcie tłumaczenia ssp na pl i jak skończę to wrzucę, niestety ostatnio brak czasu i nie mogę skończyć a mam jeszcze jakąś połowę ;-)
_________________
Ustawianie zapłonu w abk
Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach - pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.
Moja Audiana

...a tak w ogóle to dżentelmeni nie rozmawiają o Topranie ;) - miron72
 
 
sylwester28ET 
Rodem z InglostadtSilnik: ABK
Nadwozie: Sedan
Imię: Sylwester
Pomógł: 14 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 391
Skąd: Busko Zdrój


Wysłany: 2014-05-02, 17:35   

Porządna lektura <ok>
_________________
AUDI 80 B4
 
 
 
Krzysztof

Nadwozie: Sedan
Silnik: ABK
Napęd: Quattro
Rok: 1993
Skrzynia: Manual
Dołączył: 4 wrze 1998
Posty: 4537
Kliknij tutaj ----------->
Naprawa auta: Tak
Nowe auto?: Nie
Promocja A80: --------->
Zlot Audi80.pl: 2019r
Zmiana oleju 1 rok: Tak
Skąd: Warszawa
Francis1982 Nadwozie: Avant
Imię: Paweł
Pomógł: 34 razy
Wiek: 37
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 1581
Skąd: Katowice


Wysłany: 2014-05-02, 21:38   

Do napisania tego tematu zmotywowała mnie ostatnia wizyta starszego Pana, który niedawno nabył B4 ABK.

Najpierw chciał silnik zmieniać, potem głowicę. A objawy to straszne falowanie i gaśnięcie na skrzyżowaniu.

Przekopałem czujniki, bezpieczniki, vagiem sprawdzałem wskazania i nic.....

Wróciłem więc do podstaw i okazało się, że rozrząd przestawiony o ząb, a gdy porównałem to z palcem w aparacie do obwodu złapałem się za głowę :shock: . Dobrze ponad "centymetr" na obwodzie aparatu za wczesny zapłon.

Następnego dnia zrobiłem rozrząd, poustawiałem jak trzeba i kolejne ABK chodzi jak trzeba. <ok>

W związku z tym twierdzę, iż stosowanie "na pałę" blokad w rozrządzie podczas wymiany to czysta głupota. Są znaki i musi grać bez blokad. Bo blokując koła możemy "skopiować" wcześniejsze błędy.
_________________
1Z+1.4 bar+0.205+11mm na 021BD
Było 2.0 ABK+Stag300

Coś o ABK: http://www.audi80.pl/topi...abk-vt88845.htm
http://www.audi80.pl/b4-1...cik-vt65772.htm
https://www.facebook.com/chiptuningvp?fref=photo
 
 
czarekj 
ABK specjalista


Silnik: ABK
Imię: Czarek
Pomógł: 179 razy
Wiek: 46
Dołączył: 15 Sty 2007
Posty: 2799
Skąd: Warszawa/Zambrów


Wysłany: 2014-05-17, 06:44   

Pozwolę sobie na małą uwagę.

Czujnik Halla w aparacie zapłonowym silnika ABK pełni tak naprawdę rolę czujnika położenia wału.
Po zablokowaniu sterownika silnika zgodnie z procedurą fabryczną dokonujemy korekty ustawienia czujnika położenia wału.

Producent ustawia czujnik (a tak faktycznie aparat zapłonowy) w najwłaściwszym położeniu, które nie powinno być zmieniane.
Oryginalna śruba jest zabezpieczona przed odkręceniem i przypadkowym przestawieniem.

Niestety niewłaściwie zmieniony pasek rozrządu i przestawienie znaków na kołach powodują, że zaczynamy kręcić aparatem tak jak w starszych modelach aut szukając właściwego punktu zapłonu, a tego się nie powinno robić.

W starszych modelach ABK - do 1993r adaptacja przepustnicy jest dokonywana poprzez pomiar napięcia i odpowiednie ustawienie potencjometru by na biegu jałowym napięcie osiągnęło ok. 1V (o ile dobrze pamiętam). wielkości te sa podane w SSP dla Digifant I.

Aparat zapłonowy ABK nie posiada podciśnieniowego regulatora wyprzedzenia zapłonu.
_________________
Audi 80 - beznadziejne przypadki naprawiam!
 
 
Francis1982 Nadwozie: Avant
Imię: Paweł
Pomógł: 34 razy
Wiek: 37
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 1581
Skąd: Katowice


Wysłany: 2014-09-17, 10:20   

czarekj napisał/a:
Pozwolę sobie na małą uwagę.

Czujnik Halla w aparacie zapłonowym silnika ABK pełni tak naprawdę rolę czujnika położenia wału.
Po zablokowaniu sterownika silnika zgodnie z procedurą fabryczną dokonujemy korekty ustawienia czujnika położenia wału.

Producent ustawia czujnik (a tak faktycznie aparat zapłonowy) w najwłaściwszym położeniu, które nie powinno być zmieniane.
Oryginalna śruba jest zabezpieczona przed odkręceniem i przypadkowym przestawieniem.

Niestety niewłaściwie zmieniony pasek rozrządu i przestawienie znaków na kołach powodują, że zaczynamy kręcić aparatem tak jak w starszych modelach aut szukając właściwego punktu zapłonu, a tego się nie powinno robić.

W starszych modelach ABK - do 1993r adaptacja przepustnicy jest dokonywana poprzez pomiar napięcia i odpowiednie ustawienie potencjometru by na biegu jałowym napięcie osiągnęło ok. 1V (o ile dobrze pamiętam). wielkości te sa podane w SSP dla Digifant I.

Aparat zapłonowy ABK nie posiada podciśnieniowego regulatora wyprzedzenia zapłonu.


Fachowe i rzeczowe uwagi zawsze mile widziane o czym napisałem na końcu. <ok>
Mały update zrobiony <ok>

Na koniec dodałem opis bloków pomiarowych dla wersji sprzed 1993 roku. Powinno się komuś przydać <ok>
_________________
1Z+1.4 bar+0.205+11mm na 021BD
Było 2.0 ABK+Stag300

Coś o ABK: http://www.audi80.pl/topi...abk-vt88845.htm
http://www.audi80.pl/b4-1...cik-vt65772.htm
https://www.facebook.com/chiptuningvp?fref=photo
 
 
aldi 
Pomógł wszystkimSilnik: ABC
Nadwozie: Sedan
Imię: Albert
Pomógł: 398 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 7148
Skąd: k. Radzyń Podlaski


Wysłany: 2014-10-27, 13:34   

Filmik dla tych którzy nie mają dostępu do VAGa i chcą sprawdzić przepływomierz: https://www.youtube.com/watch?v=VphyX51o0dE
Miernik podłącza się pod masę oraz pin 2 wtyczki przepływomierza.

Choć na filmie wskazania na vagu oraz napięcia są trochę zaniżone względem ideału.
Na wolnych obrotach powinno być 1V a przy 3000 obr/min 2V, na zgaszonym 0,4V

Ale na benzynie z odłączoną sondą regulacyjną AFR na szerokopasmówce wetkniętej w tłumik jest na poziomie 13,5 więc paliwa dostaje sporo więcej niż by sobie zubożył na 14,7 jakby sonda regulacyjna była podłączona.
_________________
Podstawy pisania w sieci i nie tylko.
:idea: Ważna informacja dla osób piszących kilka swoich wiadomości po kolei :idea:
Ja się nie znam na naprawach, ja tylko kopiuje wiedzę ze starszych postów na forum, więc i ty
 
 
Krzysztof

Nadwozie: Sedan
Silnik: ABK
Napęd: Quattro
Rok: 1993
Skrzynia: Manual
Dołączył: 4 wrze 1998
Posty: 4537
Kliknij tutaj ----------->
Naprawa auta: Tak
Nowe auto?: Nie
Promocja A80: --------->
Zlot Audi80.pl: 2019r
Zmiana oleju 1 rok: Tak
Skąd: Warszawa
fantomas123 
Nowy klubowicz

Silnik: ABK
Nadwozie: Sedan
Imię: Krzysztof
Wiek: 32
Dołączył: 10 Gru 2010
Posty: 2
Skąd: Opole


Wysłany: 2015-01-01, 16:44   Abk

Rewelacyjna pomoc naukowa :D
Bardzo mi się przyda.
Serdeczne podziękowania dla kolegi za ogromny wkład pracy na rzecz klubowiczów.
Pozdrawiam.
_________________

 
 
elektronic 
Rodem z InglostadtSilnik: ABK
Nadwozie: Sedan
Imię: wiesiek
Pomógł: 8 razy
Wiek: 39
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 417
Skąd: Turek


Wysłany: 2015-01-03, 00:24   

Dlaczego ja dopiero teraz na to trafiłem?? Kolegom to nagroda Nobla by się należala za taki materiał. Teraz tylko wydrukować i zachować.
_________________
Moje to http://www.audi80.pl/elek...ica-vt75652.htm
Jeśli moja rada okazała się pomocna kliknij "Pomógł"
 
 
 
PieterB Silnik: ABK
Typ: b4
Nadwozie: Sedan
Imię: Piotr
Pomógł: 256 razy
Wiek: 45
Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 9247
Skąd: ZamośćWysłany: 2015-01-04, 11:06   

Panowie a to ode mnie, kilka stron ssp przetłumaczone na pl, może się komuś do czegoś przyda :-P_________________
Ustawianie zapłonu w abk
Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach - pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.
Moja Audiana

...a tak w ogóle to dżentelmeni nie rozmawiają o Topranie ;) - miron72
 
 
fantomas123 
Nowy klubowicz

Silnik: ABK
Nadwozie: Sedan
Imię: Krzysztof
Wiek: 32
Dołączył: 10 Gru 2010
Posty: 2
Skąd: Opole


Wysłany: 2015-01-04, 11:18   Abk

<ok> <ok> <ok>
_________________

 
 
Krzysztof

Nadwozie: Sedan
Silnik: ABK
Napęd: Quattro
Rok: 1993
Skrzynia: Manual
Dołączył: 4 wrze 1998
Posty: 4537
Kliknij tutaj ----------->
Naprawa auta: Tak
Nowe auto?: Nie
Promocja A80: --------->
Zlot Audi80.pl: 2019r
Zmiana oleju 1 rok: Tak
Skąd: Warszawa
malick 
Nowy klubowicz

Silnik: ABK
Imię: Tomek
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 2


Wysłany: 2015-01-08, 14:39   

Panowie jesteście wielcy :-)
 
 
Damian80b4LDZ
Rodem z Inglostadt


Silnik: ABK
Nadwozie: Sedan
Imię: Damian
Pomógł: 3 razy
Wiek: 24
Dołączył: 14 Wrz 2013
Posty: 367
Skąd: Łódź


Wysłany: 2015-01-08, 21:50   

Świetna robota Piotrek :D mam takie pytanie orientuje się ktoś ile mogło kosztować jak wychodziło z salonu ABK sedan z podstawowym wyposażeniem?
_________________
Moje 80 :)
http://www.audi80.pl/b4-8...str-vt85723.htm
 
 
ziemor Silnik: 6A
Nadwozie: Sedan
Imię: Ziemor
Pomógł: 14 razy
Wiek: 47
Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 800
Skąd: Bielsko


Wysłany: 2015-03-29, 08:45   

Francis1982 napisał/a:
Wróciłem więc do podstaw i okazało się, że rozrząd przestawiony o ząb, a gdy porównałem to z palcem w aparacie do obwodu złapałem się za głowę . Dobrze ponad "centymetr" na obwodzie aparatu za wczesny zapłon.

Sprawdzać rozrząd trzeba czasem nawet po mechaniku.
Koledze mechanik remontował głowicę i rozrząd był przestawiony o jeden ząb !!! auto nie miało mocy
_________________
======= Bordowe B3 =======
=== Jak Zmniejszyć Spalanie ===
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB GroupAkumulatory samochodowe Audi 80

forum audi a6 hamulce Testy opon

Zaprzyjaźnione serwisy
:: Forum Audi A6 :: forum bmw :: AZ Auto Serwis :: Tarcze hamulcowe Audi :: Klocki hamulcowe Audi :: Nagrania lektorskie - cennik. ::
:: koło pasowe wału korbowego :: Felgi aluminiowe Audi - AluShop.pl :: pompa wody ::
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 16